W ciąży bóle kręgosłupa, obrzęki nóg, a nawet zgaga czy refluks. Po porodzie rozejście mięśni prostych brzucha, problemy z blizną po cesarskim cięciu, wysiłkowe nietrzymanie moczu. To niektóre z wielu dolegliwości, w których pomoże Tobie fizjoterapeuta uroginekologiczny. Nawet z pozoru małe trudności mogą z czasem znacznie komplikować życie każdej mamy, dlatego warto wiedzieć, gdzie i kiedy zapukać po pomoc.

Dlaczego warto iść do fizjoterapeuty uroginekologicznego w ciąży i po porodzie?

W ciąży bóle kręgosłupa, obrzęki nóg, a nawet zgaga czy refluks. Po porodzie rozejście mięśni prostych brzucha, problemy z blizną po cesarskim cięciu, wysiłkowe nietrzymanie moczu. To niektóre z wielu dolegliwości, w których pomoże Tobie fizjoterapeuta uroginekologiczny. Nawet z pozoru małe trudności mogą z czasem znacznie komplikować życie każdej mamy, dlatego warto wiedzieć, gdzie i kiedy zapukać po pomoc.

Z czym kojarzy się Tobie „fizjoterapia”? Pewnie pierwsze co przychodzi Tobie do głowy to leczenie bólów kręgosłupa, stanów po kontuzji czy innych dolegliwości układu ruchu. A czy słyszałaś kiedyś o fizjoterapii uroginekologicznej? Jest to dział fizjoterapii, który zajmuje się „kobiecymi” problemami zdrowotnymi na różnych etapach życia. Częścią fizjoterapii uroginekologicznej jest fizjoterapia okołoporodowa. Obejmuje ona okres ciąży, połogu i dalszy czasu regeneracji organizmu kobiety po 9 miesiącach noszenia Maleństwa. Choć pisanie o ciąży i połogu nie wyczerpuje tematu (a wręcz otwiera worek z pytaniami), to na nich chciałabym się dziś skupić.

W CIĄŻY

Fizjoterapia przychodzi przyszłym mamom z pomocą w dość częstych dolegliwościach takich jak bóle kręgosłupa, miednicy, spojenia łonowego, czy w tak zwanej „rwie kulszowej”. Są również mniej oczywiste przypadłości towarzyszące ciąży, w których przydaje się pomoc fizjoterapeuty uroginekologicznego. Zalicza się do nich zgaga, refluks czy uczucie „braku miejsca” w klatce piersiowej i utrudnione oddychanie spowodowane rosnącym brzuszkiem. Warto skonsultować się ze specjalistą, także w kwestii rodzaju aktywności fizycznej jaką chcemy podjąć w tym czasie. Ważne by wybrana forma ruchu była bezpieczna dla mamy i dziecka, a zrazem stanowiła dobre przygotowanie do porodu. Rosnący brzuszek to również spore „pole” do pracy dla fizjoterapeuty. Wykorzystując specjalne taśmy (kinesiotape) może podtrzymać brzuszek i odciążyć kręgosłup, a także w pewnym stopniu zabezpieczyć mięśnie brzucha przed ich rozejściem. Posiada również wiedzę jak poprawić przepływ płynów ustrojowych aby zmniejszyć obrzęki nóg. Kiedy ciąża jest już donoszona, można spotkać się z fizjoterapeutą po to, by przygotować swoje ciało do porodu. Manualne rozluźnienie mięśni dna miednicy pozytywnie wpływa na przebieg porodu – może go skrócić, zmniejszyć dolegliwości bólowe podczas drugiej fazy i obniżyć ryzyko pęknięcia czy potrzeby nacięcia krocza. Samodzielne ćwiczenia oddechowe i rozluźniające są równie ważne, jednak wspólna praca daje przyszłej mamie poczucie bezpieczeństwa i wsparcia.

PO PORODZIE

Po porodzie, gdy życie kręci się wokół maleństwa, świeżo upieczona mama łatwo zapomina o sobie. Ten czas powinien być dla niej równie ważny, jak okres ciąży. Najlepiej wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego jeszcze w połogu. Podczas spotkania specjalista oceni np. stan mięśni brzucha, mięśni dna miednicy i blizny po cesarskim cięciu lub po nacięciu/pęknięciu krocza. Im szybciej zostaną podjęte odpowiednie działania, tym większa szansa na powodzenie terapii dolegliwości związanych z ciążą i przebytym porodem. Jakich? Poniżej krótko opiszę te najczęściej występujące.

Rozejście mięśni prostych brzucha

Temat, który jest ostatnio popularny w mediach. Objawy rozejścia mięśni prostych brzucha widać często gołym okiem. Należy do nich na przykład niemalejący brzuch (mimo upływu dłuższego czasu od porodu). Kolejnym sygnałem płynącym z ciała jest również zwiększanie się brzucha po posiłku lub po całym dniu czy uwypuklanie się brzucha w formie stożka podczas ćwiczeń lub czynności dnia codziennego. Z punktu widzenia fizjoterapeuty to nie wygląd brzucha jest jednak największym problemem (defekt estetyczny), ale fakt, że rozejście mięśni prostych brzucha powoduje zaburzenie ich funkcji (nie pracują tak jak powinny).

Dysfunkcje mięśni dna miednicy

Mięśnie dna miednicy (zwane „mięśniami Kegla”), podtrzymują narządy znajdujące się w miednicy, stanowią dla nich sprężystą „trampolinę”. Poza tym, są odpowiedzialne za to by oddawanie moczu lub wypróżnianie nie następowało mimowolnie. Skutki ich osłabienia to m.in. wysiłkowe nietrzymanie moczu czy obniżanie się narządów rodnych. Mięśnie dna miednicy rozciągają się w ciąży czterokrotnie! Czasem ich regeneracja zachodzi samoczynnie, ale niestety nie zawsze. Dlatego warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który poinstruuje jak zadbać o mięśnie dna miednicy by na nowo „nauczyły się” prawidłowo funkcjonować.

Blizna po cesarskim cięciu i po pęknięciu/nacięciu krocza

Tak na prawdę każda blizna wymaga uwagi i powinna być mobilizowana („masowana”) po to by uniknąć zrostów i sklejeń różnych struktur naszego ciała. Wyobraź sobie, że jesteś ubrana w kilka warstw odzieży, a one wszystkie są ze sobą w jednym miejscu zszyte. Co stanie się kiedy będziesz chciała wykonać ruch? Okaże się on ograniczony i mało swobodny. Tak samo dzieje się kiedy „warstwy” naszego ciała zrosną się ze sobą w miejscu gojenia cięcia operacyjnego. Dlatego ważne jest aby nie zostawiać blizny samej sobie, co pomaga nam uniknąć przykrych konsekwencji. Wynikiem zaniedbania blizny po cesarskim cięciu są np. zaburzenia czucia w okolicy blizny, a także bóle kręgosłupa, podbrzusza a nawet bóle głowy! Z kolei, nieopracowana blizna po szyciu krocza może wywoływać ból podczas współżycia a nawet podczas zwykłego siedzenia.

NA CO DZIEŃ

Fizjoterapia okołoporodowa jest bardzo ważnym elementem dbania o swoje ciało w ciąży i po niej. Niestety w naszym kraju nie jest ona włączona w refundowaną, patronażową opiekę nad młodą mamą. Dlatego tak bardzo istotne jest, by umieć rozpoznać niepokojące sygnały płynące z ciała i w odpowiednim czasie skonsultować się ze specjalistą. Równie ważna jest wiedza jak funkcjonować na codzień by zapobiegać problemom zdrowotnym. O tym (i nie tylko o tym) chciałabym opowiedzieć w kolejnych gościnnych artykułach na tej stronie.

Autorem tego wpisu jest Karolina Wełniak – mgr fizjoterapii, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Ukończyła liczne kursy z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej i okołoporodowej. Pracuje technikami terapii manualnej z elementami osteopatii. Prywatnie jest mamą dwóch dziewczynek.

Zajrzyjcie na jej fanpagehttps://www.facebook.com/karolinawelniak/

Sprawdźcie jej profil w serwisie ZnanyLekarz: https://www.znanylekarz.pl/karolina-welniak/fizjoterapeuta/pobiedziska

One thought on “Dlaczego warto iść do fizjoterapeuty uroginekologicznego w ciąży i po porodzie?”

Leave a Reply