Jakie umiejętności plastyczne rozwijane i doskonalone są w przedszkolu i w szkole? Jak rozwijać uzdolnienia plastyczne u dzieci? Jakie zabawy plastyczne organizować dziecku w domu?

Rozwijające zabawy plastyczne przygotowujące do przedszkola i szkoły

Rozpoczęcie nauki w placówce edukacyjnej nie zawsze jest łatwym dla dziecka momentem. Poza dojrzałością emocjonalną, o której nie wspominam w tym wpisie, mówimy jeszcze o gotowości do nauki – na przykład do nauki pisania i czytania. Należy pamiętać, że żadne dziecko nie trafia do przedszkola czy szkoły niczym niezapisana biała kartka. Każde ma przecież inne doświadczenia za sobą, inne zdolności i talenty.

Wiele umiejętności, które zgodnie z rozporządzeniem dziecko powinno nabyć po przedszkolu czy szkole możemy sami jako rodzice rozwijać i doskonalić od najmłodszych lat w naszych czterech ścianach. W bezpiecznym otoczeniu własnego domu dziecko często chętniej podejmuje nowe wyzwania i próbuje pokonywać napotykane trudności, niż w nowym miejscu wśród obcych mu ludzi.

Jeśli umożliwimy naszym pociechom poznanie przeróżnych form prac plastycznych zanim rozpoczną przedszkole lub szkołę, to możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że nie wywołają w nim niepokoju czy lęku, gdy spotka się z nimi pierwszy raz w placówce oświatowej. Bardzo też możliwe, że dzięki temu w obliczu takich zadań i poleceń będzie czuło się pewnie i dobrze.

Nauka poprzez zabawę nie uczyni nikomu szkody, a wszystko co damy z siebie teraz zaprocentuje w przyszłości. Pamiętajcie, że nigdy nie dowiecie się jakie talenty i zdolności skrywa Wasze dziecko, jeśli nie dacie mu szansy ich wypróbować i rozwinąć.

Poniżej przestawiam Wam kilka wybranych przeze mnie form aktywności plastycznej, które sprzyjają rozwijaniu kompetencji szkolnych. Zabawy plastyczne są ponad to świetną formą ekspresji. Wspomagają całościowy rozwój dziecka, w tym motoryki małej, precyzję ruchu czy umiejętność koncentracji na wykonywanym zadaniu.

Mogę Was zapewnić jako nauczyciel pracujący i w przedszkolu i w szkole, że stopień w jakim dziecko opanowuje w czasie poniższe umiejętności jest obserwowany i oceniany, by ostatecznie w formie opisowej znaleźć się na diagnozie dziecka lub jego świadectwie końcoworocznym.

RYSOWANIE

Ważne jest umożliwianie dziecku rysowania swobodnego – według jego własnego pomysłu. Z wykorzystaniem różnych przyborów, takich jak: kredki świecowe klasyczne i o różnych kształtach, kredki ołówkowe, pastele olejne i suche, kreda, pisaki, ołówki i długopisy.

Poza rysowaniem swobodnym warto od czasu do czasu prosić dziecko o rysowanie celowe, np. narysuj koło, auto, las. Rysowanie na temat oraz umiejętność rozmieszczenia pracy na całej kartce, to rzeczy, które Twoje dziecko będzie rozwijało zarówno w przedszkolu jak i w szkole.

Mój wpis o kredkach: https://kakaludek.com/kredki-dla-dzieci-12mc/

MALOWANIE

Umiejętność posługiwania się pędzlami o różnych wielkościach, farbami plakatowymi i akwarelami, korzystanie z kubeczka z wodą, mieszanie kolorów – to wszystko są ważne dla dziecka umiejętności. Na rynku dostępne są przeróżne farby – znajdziecie nawet takie fluorescencyjne czy brokatowe. W tubkach, słoiczkach, czy na palecie malarskiej.

Podobnie jak w przypadku rysowania – ważne by pozwolić dziecku na niczym nie skrępowaną ekspresję twórczą, ale również świadome rysowanie na temat, np. namaluj psa, namaluj niebo.

KOLOROWANIE

Niektórzy są zdania, że kolorowanie kolorowanek zabija kreatywność dzieci. Nie mogę się z tym zgodzić, o ile nie jest to jedyna forma prac plastycznych jakie powstają przy udziale dziecka. Kolorowanki uczą wielu ważnych umiejętności – skupienia, cierpliwości, precyzyjności, spostrzegawczości. Nie wyjeżdżanie poza linie stanowi problem dla wielu dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, bo wbrew pozorom, nie jest to wcale takie łatwe, a małe rączki szybko się męczą.

Mój wpis o kolorowankach: https://kakaludek.com/proste-pierwsze-kolorowanki-dla-2-latka-zielona-sowa/

WYCINANIE

Wycinanie zwykłymi nożyczkami oraz ozdobnymi. Po śladzie – na początku po linii prostej, pozniej możemy dziecku zdanie utrudnić i narysować mu linię łamaną lub fale. Swobodne wycinanie według własnych pomysłów dzieci jest również bardzo ważne i doskonali wiele różnych umiejętności.

SKŁADANIE PAPIERU

Jeśli myślicie, że dla dzieci jest to proste, to spróbujcie nauczyć Wasze maluchy składania papieru wzdłuż linii lub prostego origami np. piekło-niebo. Nawet w szkole spotykałam uczniów, którzy mieli z tym problem, dlatego ćwiczcie póki to wszystko jest dla dzieci tylko zabawą, a nie wiąże się z obowiązkiem czy oceną.

PRZYKLEJANIE

Posługiwanie się klejem w różnej formie – w sztyfcie, w tubce i w butelce. Przyklejanie swobodne według pomysłu i inwencji dziecka, ale również według wzoru, np. przyklej koła do samochodu. Świetnym ćwiczeniem są przeróżne naklejki – samodzielne przyklejanie ich w przedszkolnych i szkolnych podręcznikach może sprawiać trudność.

Mój wpis o zadaniach dla maluchów: https://kakaludek.com/maluszkowe-zadania-1-zielona-sowa/

WYKLEJANIE

Wyklejanie plasteliną, kawałkami papieru kolorowego czy bibuły lub krepy (bibuła marszczona). Wystraczy zostawić dziecko z kartką i klejem i zobaczycie, że powstanie coś pięknego! Możecie też narysować kropki i prosić dziecko i przyklejanie np. plasteliny we wskazanym miejscu.

LEPIENIE Z MAS PLASTYCZNYCH

Wszelkie zabawy z plasteliną, modeliną, Play-Doh, gliną, masą papierową, masą solną, piankoliną, a nawet zwykłym ciastem. To świetne ćwiczenie dla małych rączek, ale też dobra zabawa. Rozwija kreatywność dzieci i stanowi fantastyczną formę ekspresji twórczej. Lepienie według pomysłu dziecka i według poleceń, np. ulep kulkę.

WODZENIE PO ŚLADZIE

Przygotowanie rączek do nauki pisania zaczyna się już w przedszkolu od wodzenia po śladzie czy ćwiczeń ze znakami literopodobnymi i szlaczkami. Małe dzieci dobrze się bawią przy różnego rodzaju labiryntach, czy zadaniach typu połącz kropki. Pisanie palcem, patykiem, kamieniem po piasku to proste ćwiczenie, które stymuluje ich rozwój.

PRACE KREATYWNE

Wykorzystujcie w zabawach plastycznych najróżniejsze cudowności – piórka, pomponiki, ozdobne taśmy, cekiny, brokat, kolorowe druciki czy diamentowe naklejki. Warto rozwijać kreatywność maluchów i ich wyobraźnię od najmłodszych lat. Te wszystkie rzeczy można znaleźć w sklepach za grosze, a gwarantują świetną zabawę.

A Wy co robicie w domu? Macie swoje ulubione zabawy plastyczne?

Leave a Reply