Jak zachęcić dziecko do czytania? Jak ułatwić dziecku czytanie lektur szkolnych? Jakie są nowe lektury dla klas 1-3? We wpisie przeczytacie o trzech najciekawszych książkach z nowego kanonu lektur: “Asiunia”, “Dziewczynka z parku” i “Dziadek i niedźwiadek”.

Jak zachęcić dziecko do czytania lektur? Nowe lektury dla klas 1-3!

Jak zachęcić dziecko do czytania lektur?

Są dzieci, które wręcz pożerają lektury szkolne i czytają je z wielkim zainteresowaniem, oraz takie, które bez pomocy rodziców bardzo się z nimi męczą. Jeśli Twoje dziecko czyta długo, zapomina o czym już było, nie skupia się na treści, to znak, że jego kompetencje językowe (słuchanie, mówienie, pisanie, czytanie) jeszcze się rozwijają i warto byłoby dodatkowo je powspierać, by ułatwić mu czytanie lektur szkolnych.

Najważniejsze, to zainteresować dziecko czytaniem jako takim. Jako formą spędzania wolnego czasu, ale również nabywania wiedzy. Nie da się zrobić tego lepiej, niż poprzez własny przykład! Czytajcie książki, odwiedzajcie razem biblioteki i księgarnie, twórzcie w Waszych domach kulturę czytania od najmłodszych lat.

Niby nie ocenia się książki po okładce, ale od jej atrakcyjności, ciekawych ilustracji oraz dostosowanej do możliwości dziecka czcionki (powiększone litery) może zależeć, z jakim nastawieniem będzie ją czytać.

Dzieci często utożsamiają się z bohaterami, szukają w książkach podobieństw do znanego im świata (np. “A ten Tomek, to miał tak samo jak mój kuzyn Michał”). Czasem wystraczy wspólne narysowanie postaci bohatera, ulepienie go z plasteliny lub zrobienie kukiełki, by dziecko z większą chęcią czytało kolejne strony o jego przygodach.

Motywacja do czytania u dzieci często ma na początku charakter zewnętrzny – “Czytam, bo mama mnie za to pochwali”, “Czytam, bo Pani mi kazała”. Wraz z wiekiem i doświadczeniem dziecko (zazwyczaj) rozwija motywację wewnętrzną na wielu polach swojej działalności, ale dotyczy to także czytania – “Czytam, bo chcę i lubię”.

Wystraczy być zainteresowanym, pytać dziecko co czyta, o czym, czy mu się podobało. Co myśli i co czuje w związku z daną książką, czy jej konkretnym rozdziałem. Prosić o streszczenie nam najciekawszych wydarzeń, czy opisanie ulubionego momentu lub danej postaci. Kształtujemy w ten sposób również czytanie krytyczne, czyli umiejętność interpretacji, oceny i refleksji nad czytaną treścią.

3 NAJCIEKAWSZE KSIĄŻKI W NOWYM KANONIE LEKTUR DLA KLAS 1-3

“ASIUNIA” – JOANNA PAPUZIŃSKA

Liczba stron: 48

Opis: Książka została wydana przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego na podstawie wspomnień autorki. Przedstawia II Wojnę Światową widzianą oczami dziecka. To historia małej Asiuni, która chwilę po swoich piątych urodzinach zostaje całkiem sama – bez mamy i domu, a wkoło trwa okrutna wojna.

ZOBACZ W SMYKU: https://www.smyk.com/catalog/product/view/id/176098/s/asiunia/

“DZIEWCZYNKA Z PARKU” – BARBARA KOSMOWSKA

Liczba stron: 128

Opis: Bohaterką książki jest Andzia, która ogromnie tęskni za swoim zmarłym pół roku temu tatą. Ma kolegę Jeremiasza, który pomaga jej przeżyć żałobę i poradzić sobie ze smutkiem.

ZOBACZ W SMYKU: https://www.smyk.com/catalog/product/view/id/314014/s/dziewczynka-z-parku/

“DZIADEK I NIEDŹWIADEK” – ŁUKASZ WIERZBICKI

Liczba stron: 162

Opis: Książka