plakat

Czy myśląc o teatrze masz przed oczami to miejsce, gdzie trzeba siedzieć prosto, grzecznie i cicho? Zaskoczę Cię! Współczesny teatr podąża za swoim widzem – również tym najmłodszym, bo nawet kilkumiesięczny niemowlak może być odbiorcą sztuki. Zajrzyj do wpisu i zobacz, gdzie warto zabrać Twojego Malucha!

Teatr dla najmłodszych, czyli niemowlak i sztuka!

W poniedziałek 29 sierpnia skorzystaliśmy z ostatniej szansy wzięcia udziału w festiwalu Sztuka Szuka Malucha na koniec lata!, który miał miejsce w wyjątkowym miejscu w Poznaniu, jakim jest Scena Wspólna.

Scena Wspólna – teatr dramatyczny działający w Poznaniu od 2013 roku. Teatr powstał z inicjatywy poznańskiego Stowarzyszenia Łejery oraz Centrum Sztuki Dziecka

Wikipedia

Na stronie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu znajduje się bardzo trafny opis tego wydarzenia:

„SZTUKA SZUKA MALUCHA to pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych – dzieci od zera do pięciu lat oraz ich opiekunów. Naszym celem jest prezentowanie zjawisk podejmujących artystyczny dialog z dzieckiem podczas działań interaktywnych.”

Zdecydowaliśmy się z Kakaludkiem na 40-minutowy „LABirynt”, czyli interaktywną instalację autorstwa Art Fraction Foundation.  To połączenie teatru, tańca współczesnego, architektury tekstylnej i nowych mediów. Wchodząc w świat labiryntu dzieci miały możliwość doświadczyć sztuki nie tylko umysłem i wyobraźnią, ale też własnym ciałem.

Przestrzeń labiryntu wypełniała przyciągająca uwagę najmłodszych muzyka i światła, a prowadziły nas przez niego dwie tancerki. Stopniowo odkrywały przed nami jego tajemnice, opowiadając tańcem wspaniałe historie. Wiodły nas ścieżkami przez świat muzyki, rysunku i dotyku. Pozbawieni butów – my dorośli – też mogliśmy poczuć się jak dzieci podążając przed siebie na czworakach i z tej perspektywy doświadczyć sztuki.

Kakaludka uwiodły światła i wszystko to, czego mógł sam dotknąć oraz dźwięki, które przy pomocy pałeczki wydobywał z instrumentów. Starsze dzieci, zwłaszcza te około drugiego roku życia zahipnotyzowane były ruchem – mową ciała czarno-białych tancerek. To przykład na to, że każde z dzieci wyniesie z tego wydarzenia kulturalnego coś innego dla siebie i to jest wspaniałe.

Jeśli jeszcze nie odwiedziliście Sceny Wspólnej polecamy Wam to zrobić jak najszybciej, ponieważ we wrześniu świętować będą swoje trzecie urodziny, a to znaczy ogrom atrakcji dla najmłodszych! Spektakle teatralne, taneczne i koncerty, a więc każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętajcie, że posiadacze Karty Dużej Rodziny otrzymują rabat w wysokości 50%.

Udało nam się Was przekonać? Rzućcie okiem na najnowszy repertuar i dajcie znać w komentarzach, co przykuło Waszą uwagę!

plakat

17 thoughts on “Teatr dla najmłodszych, czyli niemowlak i sztuka!”

  1. Wspaniała inicjatywa! Marzy mi się by większej ilości osób chciało się angażować w takie projekty. To taka rzeczywistość, która warto promować, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie największą popularnością cieszy się granie w pokemony – to pokazuje gdzie zmierza świat…niestety…

  2. Warto pamiętać też o naszym poznańskim Teatrze Atofri. Pierwszy raz wyruszyliśmy na ich spektakl, kiedy starsza córka miała ponad dwa lata. Oczywiście nieśmiało i pełni obaw o to jak będzie. Z młodszą nie czekamy aż tak długo, właśnie byliśmy na „Do góry nogami”. Takie roczne maluchy mają naprawdę sporo frajdy z teatru:D A na kolejną edycję festiwalu Sztuka Szuka Malucha czekamy z ogromną niecierpliwością.

    1. O tak! My też na pewno wybierzemy się ponownie, a Teatr Atofri będzie też we wrześniu grał na Scenie Wspólnej w ramach świętowania ich trzecich urodzin właśnie 🙂 Do zobaczenia! 🙂

  3. to ciekawe, nie wiedziałam że są takie inicjatywy. widzę, że dbacie o wszechstronny rozwój dziecka – fajnie 🙂 a przy okazji można poznać inne dzieci i nawiązać znajomości. Kontakty społeczne są ważne, tak sobie myślę nieraz, co my byśmy zrobili bez przyjaciół… 🙂

Leave a Reply