union-jack-1027898_1920

Jeszcze niedawno znałaś setki słówek, skomplikowanych konstrukcji gramatycznych i idiomów, które teraz gdzieś uleciały Ci z głowy? Czujesz, że Twój poziom sprawości językowej zaczyna spadać z każdym kolejnym dniem? Brzmi znajomo? Zapraszam Cię do wpisu, gdzie znajdziesz moje sprawdzone sposoby, jak temu zaradzić i utrzymać swój wysoki poziom języka angielskiego nawet będąc na urlopie macierzyńskim.

10 sposobów na utrzymanie wysokiego poziomu języka angielskiego

Języka angielskiego uczę się od przedszkola i kocham ten język. Nawet jego gramatyka stanowi źródło moich zainteresowań. Wybierając studia wahałam się długo pomiędzy anglistyką a pedagogiką – zwyciężył kompromis. Studiowałam kierunek edukacja elementarna i język angielski, który uprawnia mnie do nauczania w żłobkach, przedszkolach oraz szkołach podstawowych w klasach I-III obu tych rzeczy.

Rozpoczynając pracę w nauczaniu małych dzieci – najpierw w klubie malucha, później w oddziale zerówkowym, a ostatecznie w klasach I-III miałam styczność z językiem angielskim wyłącznie podczas zastępstw za innych nauczycieli. Po dwóch latach poczułam już wyraźną różnicę w swoich umiejętnościach – utraciłam swobodę z jaką wypowiadałam się po angielsku i zaczęłam wątpić w swój bardzo wysoki do tamtej pory poziom sprawności językowej. Wystarczył brak codziennego kontaktu z językiem…

Na sprawność językową składają się  4 umiejętności:

 • słuchanie ze zrozumieniem
 • mówienie
 • czytanie ze zrozumieniem
 • pisanie

Brakowało mi jednak czasu, który mogłabym poświęcić na jakiś dodatkowy kurs czy rozwiązywanie zadań gramatycznych w podręczniku. Postanowiłam znaleźć sposób, jak wpleść naukę języka angielskiego w moje codzienne życie tak, aby się nią dodatkowo nie obciążać. Chciałabym podzielić się z Wami moimi sposobami, z których ciągle korzystam, bo pamiętajcie, że uczymy się całe życie – język ewoluuje i nie jest martwy.

Mam nadzieję, że moje sposoby zainspirują Was do odkurzenia swoich sprawności językowych i zadbania o to, co wiecie i potraficie. Zachęcam do wybrania kilku pozycji i wpisania ich na listę Waszych celów tygodniowych/miesięcznych/rocznych. W ten łatwy sposób zadbacie o systematyczne korzystanie z języka angielskiego, nawet jeśli przebywacie teraz na urlopie, czy nie używacie go na co dzień w wykonywanym aktualnie zawodzie.

1. Piosenki

Wszyscy słuchamy muzyki. Ja również to robię prawie każdego dnia. Wykorzystaj to – wsłuchuj się w słowa piosenek, wyszukaj później te, których nie rozpoznajesz lub są dla Ciebie nowe. Zmieniaj wykonawców i gatunki. Porównuj teksty zespołów pochodzących z różnych państw anglojęzycznych np. Australia, USA, Wielka Brytania.

2. Filmy i seriale

Uwielbiam oglądać seriale, bo łatwiej znaleźć wolne pół godziny niż dwie mając małe dziecko, ale filmem w dobrym towarzystwie nigdy nie pogardzę 😉 I to wcale nie musi być dobry film – uwielbiam kanadyjskie produkcje typu „Mordercze szczupaki atakują”. Moja rada – oglądaj je w oryginale, z napisami po angielsku lub ostatecznie z napisami po polsku. Unikaj filmów z lektorem!

3. Vlogi na youtube

Rzadko oglądam telewizję, ale często korzystam z YouTube’a. Moją wielką słabością są zagraniczne vlogi. Ich tematyka jest bardzo szeroka, więc każdy znajdzie coś dla siebie – wystarczy poszukać. Od trzech lat codziennie śledzę życie dwóch rodzin – ItsJudysLife i SacconeJolys oraz sporadycznie zaglądam do Shaytards.

ItsJudysLife to amerykańska rodzina z Seattle, Benji (syn Irlandczyka i Japonki) oraz Judy (córka filipińskich imigrantów) mają trzy córki, w tym 2-letnie bliźniaczki. SacconeJolys to irlandzka rodzina żyjąca w Anglii pod Londynem. Mają 10 psów maltańczyków i dwójkę dzieci – syna i córkę. Za kilka miesięcy przyjdzie na świat ich druga córeczka. Shaytards to mormońska rodzina z Utah, USA – Shay Carl i Colette mają pięcioro dzieci.

Dla mnie to obcowanie z żywym językiem bez retuszu, bo vlogów nikt nie reżyseruje. Powiedzenia, metafory, idiomy – najlepsze językowe smaczki i to z dwóch kontynentów!

VLOG to video blog, czyli filmik opowiadający o życiu autora w danym wycinku czasu, np. daily vlog to film o tym jak dana osoba spędziła swój dzień.

4. Książki

Co roku staram się przeczytać minimum 5 książek w języku angielskim. Nie myślcie jednak, że czytam wyłacznie podręczniki do biomechaniki czy przekład teorii strun 😉 Szukam tego co dostarczy mi rozrywki, zainteresuje lub zaciekawi. Najważniejsze jest dla mnie to, by czytać jak najwięcej i nieustannie sięgać do zakurzonych już słówek w mojej pamięci.

5. Artykuły w gazetach i blogi

Jeśli już czytam plotkarskie artykuły, to wyłącznie w języku angielskim. Podobnie z wiadomościami – po polsku nie czytam ich wcale. Od czasu do czasu wyszukuję nowiniki dotyczące metodyki pracy z małymi dziećmi lub najnowsze doniesienia ze świata pedagogiki i psychologii. W ten sposób staram się uchronić mój zasób branżowego słownictwa od całkowitego zapomnienia.

6. Podcasty po angielsku

W sieci dostępne są tysiące darmowych podcastów na dowolny temat. Wystarczy ściągnąć na smartfona lub tablet jedną z aplikacji takich jak: Podcast Republic, CastBox czy British Council Podcasts. Ich ogromną zaletą jest odcinkowość i to, że można ich słuchać dosłownie wszędzie – sprzątając, ćwicząc, jadąc autobusem. Znajdziecie też podcasty przeznaczone typowo dla uczniów języka angielskiego jako języka obcego.

Ja najchętniej słucham podcastu Myths and Legends – uwielbiam słuchać legend i mitów, a dodatkowym plusem jest nieziemsko usypiający głos Jasona.

Podcast można najłtwiej określić jako nagraną wcześniej i dostępną w internecie audycję radiową, która publikowana jest systematycznie w odcinkach.

7. Aplikacje na telefon

Można znaleźć kilka naprawdę dobrych, darmowych i wartych uwagi aplikacji, które pomogą nam odświeżyć sobie język. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów do nauki, bo większość z nas korzysta z telefonu wiele razy w ciągu dnia – jadąc autobusem czy tramwajem, karmiąc lub usypiając dziecko. Wystraczy 20-30 minut dziennie i już odczujecie tego pozytywne efekty.

Do moich ulubionych aplikacji należą: Duolingo, Johnny Grammar, Grammar, Word Power.

8. Strony www

Podobnie do aplikacji funkcjonują różne strony internetowe oferujące rozmaitą formę ćwiczeń i powtórek. Jedne wymagają logowania celem zapisywania naszych postępów, a inne nie. Warto zainteresować się stroną babadum.com ,bo łączy naukę ze świetną zabawą. A do tego jest to polska strona według pomysłu Aleksandry i Daniela Mizielińskich – autorów bestsellerowej książki „Mapy” Wydawnictwa Dwie Siostry.

9. Gry komputerowe

Najróżniejsze gry spełnią swoją funkcję, ale nic tak nie pomoże powtórzyć Wam słownictwa jak gry typu Hidden Object. W wielkim skrócie polegają na odszukiwaniu na obrazkach ukrytych przedmiotów. Pałam do nich wielką miłością, bo mają piękne grafiki, cudowną muzykę i wciągającą fabułę.

Moje ukochane serie gier Hidden Object to: Dark Parables, Grim Tales, Awakening, OtherworldEnigmatis.

10. Rozmowy po angielsku

Nic nie weryfikuje naszej ogólnej kompetencji i poziomu znajomości języka obcego jak swobodna rozmowa. Poza murami szkoły czy uniwersytetu trudniej o sytuacje, w których przyszłoby nam używać tej sprawności językowej. Zachęcam Was do umówienia się z kimś komu ufacie i kogo się nie wstydzicie, na „angielskie pogawędki” (jeśli to za dużo – mówcie do siebie w myślach lub na głos).

Odważni korzystają w tym celu z różnych video chatów – ponoć to świetna zabawa i można spotkać ludzi z całego świata.

To już wszystkie z moich propozycji. Skorzystacie? A może macie inne sprawdzone sposoby na utrzymanie wysokiego poziomu języka angielskiego? Podzielcie się w komentarzach.

38 thoughts on “10 sposobów na utrzymanie poziomu języka angielskiego”

 1. Bardzo lubię podcasty po angielsku. Ostatnio zakochałam się w podcastach Problogger, których autor mówi z cudownym kanadyjskim akcentem. Super sprawa bo jednoczesnie można zajmowac się innymi rzeczami.

 2. Ja ostatnio odkryłam z przerażeniem, że mam duży problem z mówieniem! Fakt ze nie mówiłam po angielsku od studiów, zrobił swoje. O ile rozumiem sporo i czytanie po angielsku tez nie jest problemem, o tyle „zapominam języka w gębie”. I co ja mam z tym zrobić?

 3. U nas rozmowy po angielsku to szansa na obgadanie planu przy dzieciach, ale bez ich udziału 🙂 A Twój wpis przypomniał mi, że bardzo, bardzo dawno nie korzystałam z Memrise.com – takiej platformy do nauki wszystkich języków świata, nie tylko angielskiego. Muszę się za siebie zabrać, koniecznie!

 4. Bardzo przydatny wpis. Posłucham chyba podcastów jadąc komunikacją miejską – jest to jakiś dodatkowy sposób wykorzystania tego czasu 🙂 Żeby czytać książki trzeba usiąść, co nieraz jest niemożliwe 🙁

  1. Też kocham języki! Francuski, włoski, niemiecki, rosyjski – te podstawy poznałam, ale na rozwijanie się w tym zakresie nie miałam czasu, bo albo studia albo praca. Teraz dla zabawy powtarzam i angielski i włoski 😉

 5. Ja również nad tym ostatnio ubolewam. I zamierzam wkrótce coś z tym zrobić. Mój angielski nigdy nie był jakiś bardzo super, ale zdecydowanie lepszy niż teraz. Jeszcze na studiach byłam 2 razy na całe wakacje w Londynie i to było najlepsze- kontakt z żywym językiem, gdzie po prostu trzeba było go używać:) Zamierzam ruszyć z podcastem po angielsku- słuchałam już 1 odcinka, trochę się zraziłam , ale mobilizacja już jest większa i chcę do tego wrócić. To co mogę polecić (też kiedyś praktykowałam ) to audycje radiowe – słuchałam kiedyś edycji , której autorem był Clive Bull . Odbywało się to na takiej zasadzie, że ludzie prowadzący rzucał temat (tu różne tematy- życiowe, luźne, śmieszne) i ludzie dzwonili i toczyła się rozmowa . To było bardzo fajne bo było dużo mowy potocznej i zwrotów codziennych. A przy okazji było zabawne 🙂 Twoja propozycja z umówieniem się z kimś znajomym na rozmowy po angielsku bardzo mi się podoba 🙂

 6. Świetne zestawienie. Bardzo pomocne i praktyczne na co dzień. Jestem m.in. lektorką francuskiego i, jak to z reguły bywa, pałam większą miłością do francuskiego (i innych języków) niż do angielskiego. 😉 Chociaż angielskiego uczyłam (uczę) się od dziecka. Sama uczę się niemieckiego – chcę znać podstawy, aby móc poradzić sobie jako turystka w krajach niemieckojęzycznych. Tyle mi wystarczy. Staram się, aby przyswajanie podstaw języka było jak najbardziej autentyczne – czytam strony związane z moimi pasjami (np. wegańskie, kulinarne, turystyczne), słucham piosenek (np. mojej ulubionej grupy Juli), czy zmieniam język w telefonie lub w aplikacjach. Do tego ustawiłam sobie słownik niemiecko-francuski. 🙂

 7. Ja najczęściej mam kontakt z angielskim, gdy czegoś szukam w sieci – często od razu szukam odpowiedzi na stronach anglojęzycznych. Czasem słucham podcastów / oglądam. I o ile ze zrozumieniem nie mam większych problemów, to z napisaniem czegoś lub powiedzeniem nie jest tak prosto 😀

  1. Ja walczę najbardziej o utrzymanie swobody w mówieniu, ale też jest ciężko. Kończyłam studia poziomem Advance – teraz myślę, że część sprawności mam już tylko na poziomie Upper Intermediate 🙁

 8. Podałaś bardzo fajne i nowoczesne pomysły, jak np. te vlogi. Zdarza mi się coś puścić na YT po angielsku i robić przy tym jakieś domowe obowiązki. Żałuję jednak, że nie jestem na tyle konsekwentna, by poświęcać temu kilkanaście minut dziennie, codziennie.

 9. Polecam też Podcast Addict 🙂 Świetna aplikacja do podcastów.
  U mnie leży głównie mówienie. Tj. komunikatywne, ale niewiele ponadto. Masz rację, że kiedy człowiek traci styczność z językiem umiejętności spadają 🙁 Czytanie, słuchanie, pisanie – mam tak naprawdę na co dzień, więc zapomnieć się nie da 😉 Ale mówienie… eh…
  Miałam brać się za szlifowanie mówienia od stycznia, ale niestety inne plany wyparły mi go w najbliższej przyszłości :/ Muszę poczekać do kwietnia/maja, aż (mam nadzieję) zwolni mi się trochę czasu.

 10. Polecam siebie jako nauczyciela jezyka angielskiego dla obcokrajowcow 🙂 Albo po prostu zapraszam do siebie, mozemy maluchy zabrac np do Legolandu – wszyscy skorzystaja na wycieczce 😉

Leave a Reply