Początek roku to idealny moment, by zacząć panować nad otaczającym nas chaosem dnia codziennego. Z tymi darmowymi aplikacjami efektywnie zaplanujesz i zorganizujesz swój czas. Jedyne co musisz zrobić, to wybrać odpowiednią dla siebie i zacząć z niej korzystać. A może tak jak ja – zaczniesz używać kilku z nich?

Aplikacje, z którymi zaplanujesz swój dzień,
a nawet cały rok

Początek roku to dobry moment na tworzenie planów i postanowień. Pomocnym narzędziem w panowaniu nad chaosem dnia codziennego jest kalendarz. Ten klasyczny – papierowy, nie zawsze mamy przy sobie, a do tego często przestajemy go uzupełniać już po kilku miesiącach. Te rozbudowane i pięknie wykonane kosztują nawet ponad 100 zł.

Telefonu nie zapominamy nigdy i mamy go przy sobie zawsze, większość z nas zabiera go ze sobą nawet do toalety. Aplikacje są darmowe, więc korzystając z nich nic nie tracisz, a możesz wiele zyskać. Lepsza organizacja czasu to większy spokój ducha, a stąd już prosta droga do spokojnego i szczęśliwego życia bez pośpiechu i nerwów.

Odkąd przyszedł na świat Kakaludek i nasze życie zmieniło kompletnie swój bieg zaczęliśmy z Tatą Kakaludka tonąć w ilości zadań do zrobienia. Cierpieliśmy notorycznie na tzw. „niedoczas”. Zaczęło nam brakować nawet czasu dla siebie nawzajem. Tworzenie bloga, prowadzenie domu, opieka nad dzieckiem, spotkania z rodziną i znajomymi – szukaliśmy sposobu, jak to wszystko ze sobą efektywnie powiązać.

Z pomocą przyszły nam różne aplikacje, z których na co dzień korzystamy. Wraz z Tatą Kakaludka prowadzimy wspólny Google Kalendarz, by nie zapomnieć o niczym ważnym i ustalać rodzinne wydarzenia np. sobotni obiad czy urodziny. Tworzymy listy zakupów w Google Keep, które wysyła powiadomienia na nasze skrzynki mailowe. Planujemy tydzień i czynności domowe takie jak odkurzanie czy mycie naczyń w Trello, dzięki czemu każde z nas wie, kiedy jego kolej na sprzatanie.

Bardzo chwalimy sobie to rozwiązanie, bo dzięki temu udaje nam się znaleźć czas w ciągu dnia nie tylko na obowiązki domowe i zawodowe, ale również dla siebie. Mając czarno na białym wypisaną listę zadań do zrobienia nie da się o niczym zapomnieć, tym bardziej jeśli ustawimy sobie do nich przypomnienia.

Osobiście nie używam tylko jednej aplikacji głównie dlatego, że nie mogę się zdecydować, która odpowiada mi najbardziej. Każda czymś się od siebie różni i nie każda ma dokładnie takie same opcje. Z aplikacji przedstawionych w tym wpisie korzystam od 6-12 miesięcy. Nie wszystkie są dla mnie idealne, bo na przykład najzwyczajniej w świecie mi się nie podobają, mają niezachęcający widżet lub zbyt dużo funkcji jak na moje potrzeby.

Zestawienie najlepszych darmowych aplikacji do planowania

Poniżej znajdziecie zrzuty ekranu i krótkie zestawienie najciekawszych opcji tych darmowych aplikacji dostępnych na smartfony: GOOGLE KALENDARZ, GOOGLE KEEP, TRELLO, TODOIST, ANY.DO, NOZBE, EVERNOTE, ONENOTE, WUNDERLIST. Niektóre z nich działają również na komputerach.

GOOGLE KALENDARZ

Bardzo praktyczny kalendarz z rozbudowaną liczbą funkcji. Jako jedno z „dzieci” Google cudownie się ze wszystkim synchronizuje i łączy. Jedyne co mi w nim przeszkadza to wygląd. Szkoda, że można ingerować w zmiany kolorów tej aplikacji w tak małym zakresie.

Ciekawą funkcją kalendarza jest tworzenie celu. Dzięki temu aplikacja sama zaplanuje nam czas na wybraną przez nas czynność.

W bardzo łatwy sposób można też tworzyć wydarzenia. Świetnie działa autouzupełnianie, które wręcz zgaduje co mamy na myśli. Do wydarzenia możemy zaprosić inne osoby, które zostaną powiadomione mailowo na przykład o sobotnim obiedzie z babcią.

Do wyboru mamy widok w wersji harmonogram, jeden dzień, trzy dni, tydzień i miesiąc. Obok możecie zobaczyć kolorystyczne ozaczenia, które pojawiają się w kalendarzu.

Widok harmonogramu i całego miesiąca z podziałem na godziny.

Widok trzech dni i jednego dnia z podziałem na godziny.

Google Kalendarz ma jeszcze jedną użyteczną opcję. Możecie prowadzić wspólny kalendarz z wybraną osobą/osobami, ustawiać terminy spotkań czy edytować wzajemnie wydarzenia.

LINK DO POBRANIA APLIKACJI W SKLEPIE GOOGLE PLAY

GOOGLE KEEP

Najlepsza aplikacja do tworzenia list z zakupami i notatek. Dzięki niej można na bieżąco śledzić poczynania kupującego – odhaczone produkty znikają z listy. W ten sposób ja siedząc w domu robię listę, którą Tata Kakaludka odbiera w swojej aplikacji.

Każda z karteczek może mieć inny kolor.

Notatki można oznaczać etykietami. Ich nazwy można również edytować. Przykładowym zastosowaniem jest oznaczanie w ten sposób przepisów na obiad. Wtedy klikając w etykietę „OBIAD” pojawi nam się lista wszystkich naszych wcześniejszych notatek z przepisami i gotowymi listami zakupów.

Aplikacja ma również wiele innych funkcji m.in. przypomnienia, pismo odręczne.

LINK DO POBRANIA APLIKACJI W SKLEPIE GOOGLE PLAY

EVERNOTE

Bardzo lubię w tej aplikacji możliwość synchronizacji z różnymi kontami, innymi aplikacjami i moim telefonem Samsung. W łatwy sposób można dodawać do niej np. zrzuty ekranu czy szybkie notatki. Ponadto można zmienić kolorystykę całej aplikacji, co jest zdecydowanie na jej plus.

Możliwość dostosowania widżetu do swoich potrzeb.

Dodawanie znaczników (etykiet) jest równie proste, co użyteczne. Jak widzicie stosuję kilka na co dzień.

LINK DO POBRANIA APLIKACJI W SKLEPIE GOOGLE PLAY

NOZBE

Mimo mega ciekawych funkcji tej aplikacji nie mogę się do niej przekonać. Straszliwie odpycha mnie od korzystania z niej jej wygląd. Jest też zbyt skomplikowana jak na moje potrzeby – do części jej opcji nawet nie dotarłam.

Sterowanie gestem to coś wyjątkowego w tej aplikacji. Bardzo ułatwia pracę z listą zadań takie przesuwanie palcem po ekranie telefonu.

Pozostałe liczne funkcje aplikacji.

LINK DO POBRANIA APLIKACJI W SKLEPIE GOOGLE PLAY

WUNDERLIST

To aplikacja, którą w wersji pro miałam już w moim telefonie jako polecaną przez Samsung. Prosta i ładna, a do tego bez żadnych udziwnień.

W przeciwieństwie do innych aplikacji w tej mamy ogromny wybór dostępych motywów i kolorów, by w łatwy sposób zmieniać jej wygląd.

LINK DO POBRANIA APLIKACJI W SKLEPIE GOOGLE PLAY

TODOIST

Możliwość dostosowania widżetu do swoich potrzeb  pojawia się już na samym początku. Największym minusem tej aplikacji jest brak etykiet w jej darmowej wersji.

Mamy możliwość zmiany kolorystyki aplikacji zarówno w wersji podstawowej jak i w wersji premium.

Bardzo pomocną opcją jest pojawianie się powiadomień na ekranie telefonu oraz ustawienia „dziennego przeglądu” listy zadań, który wyświetla się nam codziennie rano.

Interesującą opcją tej aplikacji jest możliwość ustanowienia przypomnień dla danej lokalizacji. Na przykład w sklepie – „pamiętaj o mleku”. Drugą ciekawostką jest Karma. Możemy zbierać punkty i motywować się w ten sposób do realizacji wyznaczonych przez nas celów.

Zadania możemy organizować w projekty. I filtować je według naszego uznania.

LINK DO POBRANIA APLIKACJI W SKLEPIE GOOGLE PLAY

ANY.DO

Aplikacja bardzo podobna do Todoist. Też oferuje możliwość porannego przypominania o liście zadań na cały dzień. Ogromnym minusem tej aplikacji jest brak etykiet w darmowej wersji.

Świetne w Any.do są takie poranne wiadomości, które pojawiają się o zaplanowanej godzinie na telefonie. Pozwala to skupić się na tym co danego dnia jest do zrobienia.

Możliwość zmiany koloru motywu dostępna jest tylko w wersji premium aplikacji.

LINK DO POBRANIA APLIKACJI W SKLEPIE GOOGLE PLAY

TRELLO

Świetna aplikacja do planowania tygodniowych planów dla całej rodziny czy choćby jadłospisu. W łatwy sposób można współpracować z innymi osobami nad jednym planem, co jest ogromną zaletą tej aplikacji.

W dowolny sposób zadaniom można przyznawać etykiety i oznaczać je kolorami. My w ten sposób zaznaczamy, co w domu robię ja, co Tata Kakaludka, a co robimy razem.

Każde z zadań może otrzymać etykietę, listę do odhaczania, komentarz czy załącznik.

Każde z zadań na naszej tablicy może mieć swoje osobne przypomnienie.

Tablice można dostosować kolorystycznie do swoich własnych preferencji.

LINK DO POBRANIA APLIKACJI W SKLEPIE GOOGLE PLAY

ONENOTE

To jedna z aplikacji, którą dopiero poznaję. Bardzo podoba mi się opcja „znaczek OneNote”, który pojawia się zawsze na wierzchu ekranu. W ten sposób łatwo dodawać notatki czy zapisywać zrzuty ekranu.

Jeśli szukacie więcej technicznych wskazówek dotyczących aplikacji i fachowych porad dotyczących zarządzania sobą w czasie, to koniecznie zajrzyjcie na http://nettelog.pl/. Żaneta zna sie na rzeczy 😉

Dajcie znać w komentarzach, których aplikacji Wy używacie w swoich telefonach. A może dzięki temu wpisowi dopiero zaczniecie używać?

One thought on “Aplikacje, z którymi zaplanujesz swój dzień, a nawet rok”

Leave a Reply