Debiutancka książka Ericka Pola, którą poleca sam Jarosław Grzędowicz. Nadeszła przyszłość. Podróże w czasie są teraz możliwe, dzięki wykorzystaniu rewolucyjnej technologii. Możliwość zobaczenia na własne oczy tego, jak wyglądał świat ponad 1600 p.n.e. budzi zainteresowanie nie tylko naukowców, a to niesie ze sobą szereg potencjalnych niebezpieczeństw.

Immersja – Erick Pol [RECENZJA]

Debiutancka książka Ericka Pola, którą poleca sam Jarosław Grzędowicz – autor m.in. „Pana Lodowego Ogrodu”, który należy do najlepszych twórców fantastyki w Polsce. Nadeszła przyszłość. Podróże w czasie są teraz możliwe, dzięki wykorzystaniu rewolucyjnej technologii. Możliwość zobaczenia na własne oczy tego, jak wyglądał świat ponad 1600 p.n.e. budzi zainteresowanie nie tylko naukowców, a to niesie ze sobą szereg potencjalnych niebezpieczeństw.

Ben Atkins jest pracownikiem instytutu naukowego oraz pierwszym człowiekiem, który zanurzy się w wirtualnej rzeczywistości – Maya Virtual Reality. System AIAM pozwala przenieść się w przeszłość i wcielić w rolę awatara żyjącego ponad 1600 p.n.e. na Krecie. Widzieć i czuć to samo co on, poznawać świat takim, taki był w przeszłości. To wielka rewolucja dla archelogii, ale zaczynają się nią interesować wojsko oraz bogacze.

W świecie, gdy człowiek swobodnie podróżuje już po kosmosie, a poziom informatyzacji społeczeństwa przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, jedynie przeszłość stanowi tajemnicę. Na zlecienie instytutu Ben przenosi się do Fajstos, ale nie jest jedynym „turystą”. Równolegle z nim swoje wyprawy odbywa Arnike, która w prawdziwym życiu jest znaną w Federacji sportsmenką.

Książka pełna jest opisów świata przyszłości wraz z jego techologiami, urządzeniami i tym, jak funkcjonują teraz ludzie. Wystarcza nam cienka, złota przepaska na czole, dzięki której kontrolujemy prawie wszystko – własny dom, komunikatory, przeglądamy sieć, zamawiamy jedzenie. Mieszkamy w wielkich strunowcach, które dawniej nazywaliśmy wieżowcami, szyjemy ubrania z inteligentnych materiałów z wykorzystaniem nanotechnologii.

Erick Pol równie szczegółowo przedstawia nam świat przeszłości, a szczególnie losy Fajstos, do którego trafiają nasi bohaterowie. Zamieszkuje je społeczeństwo oparte na kulcie Matki Ziemi i wiary w Zasady, których należy przestrzegać, by wszystkim żyło się dobrze. To kobiety są wojowniczkami, architektami, czy budowniczymi i to one należą do rady. Wyrocznia jest głosem, którego wszyscy słuchają, bo tylko ona i Poszukujące Prawdy mają dar łączenia się z Matką Ziemią i rozumienia jej ostrzeżeń.

Wielu autorów poruszało już w swych pracach temat istnienia wirtualnej rzeczywistości. W „Immersji” możemy obserwować to, co nieuchronne. Granica pomiędzy tym, co prawdziwe i realne, a tym co zmyślone w pewnym momencie zaczyna się zacierać. Ludzka natura pozostaje niezmienna nawet w świecie wirtualnym. Rządzą nami te same emocje i popędy, nawet jeśli to tylko gra.

Jeśli lubicie książki z dość długimi i szczegółowymi opisami przyrody, z wolno rozwijającą się akcją, to nie będziecie rozczarowani. Odkrywanie na nowo świata i kultury dawnej Krety było dla mnie ciekawą przygodą. Lektura idealna na spokojne letnie dni.

Cena od: 23,76 zł

Porównaj z Ceneo: https://www.ceneo.pl/65351654#crid=205631&pid=14322

Za przekazanie tej książki do recenzji dziekuję wydawnictwu Uroboros!

Leave a Reply