Wiecie, że w Polsce gra się nie tylko w piłkę nożną, siatkówkę i piłkę ręczną? Jest wiele dyscyplin sportu, w których Polacy osiągają bardzo dobre wyniki na skalę światową. Pomimo niższych dofinansowań oraz mniejszej popularności wśród kibiców. Jedną z nich jest hokej na trawie. To właśnie w Poznaniu swoją siedzibę ma Polski Związek Hokeja na Trawie, a z Wielkopolski wywodzą się najsławniejsi w tym sporcie zawodnicy.

Historycznym dniem – uznanym za początek polskiego hokeja na trawie – był 1 lipca 1907r., kiedy to na Boisku Sokolim we Lwowie odbył się pierwszy mecz hokejowy między I Lwowskim Klubem Piłki Nożnej i „Pogonią” Lwów. Tak narodziły się pierwsze polskie drużyny hokejowe.

A. Karwacki

Turniej EuroHockey5’s Future Heroes Cup Wałcz 2016

PZHT (Polski Związek Hokeja na Trawie) ma swą siedzibę na ul. Chociszewskiego 56 przy Szkole Podstawowej nr 90. im. hr. W. Zamoyskiego. Nad tą dyscypliną olimpijską czuwają międzynarodowe organizacje m.in. FIH (Fédération Internationale de Hockey sur Gazon) i EHF (European Hockey Federation). Zadania, które realizuje PZHT są finansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.  Rok 2016 jest rokiem obchodów jubileuszu 90-lecia istnienia Polskiego Związku Hokeja na Trawie.

577248_313950572013702_1176773093_n

31 października 1926 jest kolejnym historycznym dniem. W Poznaniu spotykają się przedstawiciele klubów: Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie, Klub Łyżwiarski Poznań, Klub Sportowy „Vita” Poznań, KS „Lubawa” z Lubawy, Klub Hokeistów Siemianowice Śląskie, KS „Cresovia” Grodno, Gimnazjalny Klub Sportowy „Grom” Chojnice i Koło Sportowe „Venecja” Ostrów Wlkp. i powołują do życia Polski Związek Hokeja na Trawie. Związek przyjęty w 1928r. do Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie staje się sprawnym organizatorem życia hokejowego w Polsce.

A. Karwacki

Polska była gospodarzem już wielu ważnych hokejowych imprez m.in. III Halowych Mistrzostw Świata Poznań 2011, Mistrzostw Europy Kobiet gr. B Poznań 2011, Mistrzostw Europy Chłopców do lat 18 gr. B Gąsawa 2013, Halowych Młodzieżowych Mistrzostw Europy Mężczyzn U21 Toruń 2015, Turniej Czterech Narodów Gniezno 2016, Turnieju Eliminacyjnego do Mistrzostw Europy w Hokeju Pięcioosobowym Dziewcząt i Chłopców Wałcz 2016.

EuroHockey5’s Future Heroes Cup 2016

plakat_eurohockey_5s

Właśnie temu turniejowi – EuroHockey5’s Future Heroes Cup 2016 mieliśmy możliwość przyglądać się zza kulis podczas naszego pobytu w Wałczu. Wyjątkowe dla hokeja jest to, że bez żadnych obaw można zabrać na mecz całą swoją rodzinę – nawet z najmłodszymi dziećmi. Jest atrakcyjny dla widzów, dynamiczny, ale bezpieczny dla widowni. To sport, który łączy i jednoczy całe pokolenia. Hokejowa rodzina rośnie w siłę i z roku na rok jest coraz większa. Wszystkim, którym zależy na rozwoju tej dyscypliny dodaje to skrzydeł. Pozytywna rywalizacja na boisku, z wiernymi kibicami na widowni, to coś na czym zależy każdemu entuzjaście hokeja na trawie.

Nie inaczej było podczas wspomnianego turnieju. Emocjonujące rozgrywki zakończyły się dla nas następującymi wynikami. Na trzecim miejscu podium stanęły nasze dziewczyny otrzymując brązowe medale. Miejsce drugie zajęła reprezentacja Francji, a pierwsze Austrii. Nasi chłopcy w ostatnich chwilach meczu stracili szansę na złote medale, ale dostarczyli nam przy tym ogromnej dawki adrenaliny i mamy nadzieję, że ten niedosyt pomoże im w ostrych przygotowaniach do zbliżających się wielkimi krokami Mistrzostw Europy w 2017 r. Na miejscu trzecim podium stanęła reprezentacja Ukrainy, a zwycięzcami tego turnieju – również w tej kategorii – została Austria. (Na końcu wpisu czeka na Was galeria zdjęć z rozgrywek.)

DSC_0106

DSC_0122

Nasze podsumowanie turnieju EuroHockey’s Future Cup 2016

W opinii wielu ludzi, hokej na trawie jest dyscypliną niszową, ale w sercach zawodników, trenerów i ich rodzin zajmuje wyjątkowe miejsce. Mocno przeżywają swój każdy sukces i każdą porażkę. Na boisku widać ich prawdziwe emocje. Prawdziwe są łzy szczęścia i radości po wygranym spotkaniu oraz prawdziwy jest żal i gorycz po przegranej.

Dla Kakaludka była to pierwsza hokejowa impreza, w której brał udział. Jego największym zainteresowaniem cieszył się jednak dron latający nad boiskiem i rejestrujący przebieg zawodów. Swym uśmiechem Kakaludek przyciągnął wiele nowych cioć i babć z całego świata, które podchodziły, by chwilę porozmawiać i pozabawiać młodego kibica. Ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu, na koniec zawodów, otrzymał w prezencie swoja pierwszą laskę hokejową!

Hokej na trawie to sport z bogatą przeszłością i obiecującą przyszłością. Trenerzy czekają na nowych zawodników, a zawodnicy na kibiców i sponsorów. Przed nimi kolejne wyzwania, medale i puchary do zdobycia. Jeśli szukacie sportu idealnego dla swoich dzieci, w którym mają duże szanse dostać się nawet do kadry narodowej zachęcam Was do zainteresowania się hokejem na trawie. Może to właśnie ten sport, który porwie Wasze serca?

Pełna lista Klubów Sportowych i Uczniowskich Klubów Sportowych:

http://www.pzht.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2359:wielkopolski-zwiazek-hokeja-na-trawie-poznan&catid=13&Itemid=111

Jeśli chcecie miło spędzić czas z rodziną i przyczynić się do rozwoju tej dyscypliny poprzez aktywne kibicowanie naszym zawodnikom, to zapraszamy serdecznie do śledzenia aktualności na stronie Polskiego Związku Hokeja na Trawie – http://www.pzht.pl/ .

Widzimy się na widowni podczas następnych zawodów?

GALERIA:

This slideshow requires JavaScript.

 

 

Leave a Reply