5 krokow do bezpiecznego urlopu w ciazy

5 kroków do bezpiecznego urlopu w ciąży. Dla kobiet w ciąży każdy dłuższy wyjazd to pewnego rodzaju wyzwanie. Ważne, by był bezpieczny i indywidualnie dopasowany do potrzeb każdej mamy z brzuszkiem.

5 kroków do bezpiecznego urlopu w ciąży

5 krokow do bezpiecznego urlopu w ciazy

Wypoczynek to istotny element oczekiwania na dziecko. Ważne, by był on zdrowy, bezpieczny, ale też indywidualnie dopasowany do potrzeb każdej mamy z brzuszkiem. Dla kobiet w ciąży każdy dłuższy wyjazd to pewnego rodzaju wyzwanie. Jak czerpać z niego to, co najlepsze, czyli cieszyć się życiem i wypoczywać?

Warto z wyprzedzeniem przygotować się na wakacyjne przygody lub dłuższe wojaże. Oto kilka porad, które mogą przydać się każdej kobiecie w ciąży, planującej wyjazd na wakacje (i nie tylko).

1. ZADBAJ O SIEBIE W PODRÓŻY

 • Kodeks drogowy dopuszcza, by kobieta w widocznej ciąży podróżowała samochodem bez pasów. Moim zdaniem nie jest to przepis, którym należy sugerować się, planując podróż autem… 🙂 Będzie zdecydowanie bezpieczniej, ale też wygodniej, jeśli skorzystasz z adaptera do pasów bezpieczeństwa. Koszt to ok. 100zł, a korzyści bezcenne! Adapter można kupić używany albo go wypożyczyć (w sklepie lub np. na facebook’owej grupie mam z okolicy).
 • Rób regularne postoje, gdy podróżujesz samochodem. Zbyt długie siedzenie w ciąży grozi powstaniem zakrzepów. Poświęć trochę czasu na przerwy, które wykorzystasz na krótką przechadzkę. Staraj się oddychać pełną piersią i znajdź chwilę na ćwiczenia przeciwzakrzepowe (np. ruchy stopami).
 • Zadbaj o komfort podróży (niezależnie od wybranego środka transportu). Ubierz się wygodnie i nawet jeśli jest ciepło, miej pod ręką skarpetki oraz bluzę lub lekki koc. Dodatkowe rzeczy przydadzą się w klimatyzowanym aucie lub samolocie. Towarzyszem podróży może być też poduszka pod kark w kształcie litery „C” (dmuchana zajmuje naprawdę mało miejsca).
 • Przygotuj lekkostrawne posiłki na drogę albo pomyśl o nich, gdy zdecydujesz się zjeść w barze lub restauracji. Zbyt ciężki posiłek i długo utrzymywana pozycja siedząca spowodują, że procesy trawienne zostaną spowolnione. W efekcie niestrawność lub wzdęcia mogą skutecznie popsuć Tobie radość z wycieczki.
 • Zmień nawyki toaletowe na lepsze. Czyli jakie?
  Korzystając z WC w tzw. pozycji „zwisania” nad toaletą, osłabiasz mięśnie dna miednicy. Proponuję dwa rozwiązania. Jadąc na wakacje, zaopatrz się w higieniczne nakładki na toaletę albo spray do dezynfekcji deski sedesowej. Obie rzeczy są dostępne w popularnych drogeriach albo przez Internet.

O złych przyzwyczajeniach pisałam już w poprzednim artykule na blogu:
https://kakaludek.com/miesnie-dna-miednicy-co-im-szkodzi-a-co-pomaga/

5 krokow do bezpiecznego urlopu w ciazy

Podróż za Tobą. I co teraz? Pewnie zastanawiasz się co z opalaniem? 🙂

2. POSTAW NA KĄPIELE SŁONECZNE Z GŁOWĄ

Dobra wiadomość jest taka, że w ciąży jak najbardziej możesz się opalać! Zachowaj jednak ostrożność i przestrzegaj pewnych zasad:

 • Unikaj słońca w czasie największego nasłonecznienia (między godziną 11 a 15).
 • Zawsze stosuj filtr przeciwsłoneczny, najlepiej SPF 50+, a przynajmniej SPF 30 (warto zwrócić uwagę na skład preparatów z filtrami)
 • Przebywając na słońcu, noś nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne.
 • Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą.
 • Nie opalaj się zbyt długo, to może się skończyć bólami głowy, omdleniami, a także trwałymi przebarwieniami skóry.

3. WYBIERZ ZDROWĄ AKTYWNOŚĆ

Kobiety w ciąży często mają przekonanie, że muszą przed urodzeniem malucha jak najwięcej zrobić, przeżyć, zobaczyć… Pamiętaj, że ciąża jest naprawdę sporym wysiłkiem dla Twojego organizmu. Nie obciążaj się więc przesadnie – w końcu masz wypocząć! 😉 Urlop zaplanuj tak, by spędzić go na nieco bardziej zwolnionych obrotach:

 • Wysypiaj się (śpij min. 8 godzin na dobę).
 • Nie zakładaj, że zwiedzisz wszystkie zabytki i atrakcje turystyczne w okolicy. Jeśli się uda – świetnie! Jeśli poczujesz się zmęczona, wybierz inny sposób spędzania czasu.
 • Spaceruj z przerwą na odpoczynek. Jeśli planujesz górskie wycieczki, dopasuj stopień trudności wycieczek do obniżonej przez ciążę wydolności organizmu.
5 krokow do bezpiecznego urlopu w ciazy

4. PAMIĘTAJ O TYM, O CZYM ŁATWO ZAPOMNIEĆ

 • Pij dużo wody!!! Upał i ciąża to dwa czynniki które sprawiają, że zapotrzebowanie Twojego organizmu na wodę wzrasta.
 • Zaopatrz się w zdrowe przekąski (orzechy, suszone owoce itp). „Ciążowy” głód nigdy nie robi sobie wolnego, na wakacjach też lubi zaskoczyć! 😉
 • Skonsultuj się z lekarzem lub położną, jakie leki powinnaś mieć przy sobie, by ratować się w awaryjnych sytuacjach. Jeśli planujesz wyjazd w egzotyczne strony albo cierpisz na jedną z ciążowych przypadłości, przed wyjazdem skonsultuj się ze specjalistą.
 • Smakując lokalne specjały, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dbaj o mycie rąk, nie jedz surowego mięsa, ryb, jaj ani przetworów z surowego mleka.

5. DOPASUJ URLOP DO SIEBIE

P.S. Powyższe zasady są w miarę uniwersalne, ale każda ciąża ma swoją specyfikę. Każda przyszła mama może mieć swoje indywidualne potrzeby. Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie wakacyjnego wyjazdu, skonsultuj się ze swoim ginekologiem lub położną prowadzącą Twoją ciążę. Wypoczywając zdrowo i bezpiecznie, zadbasz nie tylko o siebie, ale również o maluszka.

UDANEGO WYPOCZYNKU!!

Autorem tego wpisu jest Karolina Wełniak – mgr fizjoterapii, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Specjalizuje się w fizjoterapii uroginekologicznej i okołoporodowej. Prywatnie mama dwóch dziewczynek.

Zajrzyjcie na jej fanpage: https://www.facebook.com/karolinawelniak/

Sprawdźcie profil Karoliny w serwisie ZnanyLekarz: https://www.znanylekarz.pl/karolina-welniak/ fizjoterapeuta/

Leave a Reply