Trzy różne nazwy, a znaczenie mają takie samo. Picturebooki, to coś więcej niż zwykłe książki obrazkowe dla dzieci. W nich ilustracje mają znaczenie równoważne lub często większe niż sama treść, a kierowane są nie tylko do dzieci, ale również do osób dorosłych.

Picturebook, picture book czy picture-book? Co to właściwie jest?

W języku polskim termin „książka obrazkowa” nie oddaje dokładnie tego, co znaczy określenie „picturebook”. W naszym rozumieniu książki dla dzieci są infantylne, proste, mają obrazki i łatwy tekst. Nie przywiązujemy do nich większego znaczenia i nie odbieramy ich jako wytwór sztuki.

Co to jest picturebook?

Picturebook natomiast może być kierowany nie tylko do najmłodszych, ale również do osób dorosłych. Chodzi po prostu o taki sposób przedstawienia treści przez autora, gdzie zarówno ilustracje, jak i tekst wpływają znacząco na jej przekaz. Same ilustracje są duże i istotne, a wykorzystane kroje liter (np. małe i duże litery, o różnym kolorze, czy litery o różnym foncie) dodatkowo urozmaicają odbiór książki czytelnikowi.

Amerykańska badaczka książki obrazkowej zdefiniowała ją w 1976r. w taki sposób:

jest tekstem, ilustracjami i całościowym projektem; może być wykonana ręcznie albo stanowić komercyjny produkt; jest społecznym, kulturowym i historycznym dokumentem, a przede wszystkim jest doświadczeniem dla dziecka. Jako forma sztuki zależy od współbrzmienia obrazów i słów pokazywanych symultanicznie w każdej rozkładówce i dramatyzmu przewracania stron. Książka obrazkowa we właściwy sobie sposób ma nieograniczone możliwości”

Badacze literatury dziecięcej rózróżniają picturebooki spośród innych jako te, które nie muszą mieć walorów edukacyjnych, bo są bardziej wytworem sztuki. Kierowanym zarówno do dzieci, jak i do osób dorosłych. Dzieci natomiast przyswajają historie w nich opowiedziane zarówno obrazem (wizualnie), jak i słowem (werbalnie). W picturebookach więc ilustracje są tak samo ważne jak tekst, albo i nawet ważniejsze.

Picturebook po polsku

Na polskim rynku wydawniczym pod nazwą „picurebook”, „picture book” lub „picture-book” znajdziecie wiele różnych pozycji. Przy najbliższej okazji postaram się stworzyć wpis z całą listą posiadanych już przez nas w biblioteczce Kakaludka książkami.

Pięknym i wartym uwagi przykładem jest ta seria od Wydawnictwa Sowa. Zajrzyjcie do środka i zobaczcie sami. Cena jest również bardzo dobra, bo za dużą i grubą książkę zapłacicie niecałe 16zł.

Wiewiórki, które nie chciały się dzielić

Ilość stron: 32

Cena od: 15,84 zł

Porównaj z Ceneo: https://www.ceneo.pl/59832420#crid=176651&pid=14322

Koala, który się trzymał

Ilość stron: 32

Cena od: 15,84 zł

Porównaj z Ceneo: https://www.ceneo.pl/56083523#crid=176650&pid=14322

Mysz, która chciała być lwem

Ilość stron: 32

Cena od: 15,83 zł

Porównaj z Ceneo: https://www.ceneo.pl/56083521#crid=176648&pid=14322

Macie już picturebooki w swojej domowej kolekcji? Co o nich myślicie? A może dopiero dziś usłyszeliście o nich po raz pierwszy? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach!

Leave a Reply