Charlie i fabryka czekolady, czyli słów kilka o Roaldzie Dahlu, to wpis o twórczości tego wyjątkowego i ekscentrycznego pisarza nie tylko dla dzieci.

Charlie i fabryka czekolady, czyli słów kilka o Roaldzie Dahlu

Johnnego Deppa w roli niezwykłego Willego Wonki kojarzy wielu, ale czy pamiętacie jeszcze o autorze ksiażek o Charliem, czyli Roaldzie Dahlu? W szkole podstawowej byłam częstym gościem biblioteki, dlatego znam wiele jego opowiadań, np. „Państwo Głuptakowie”.

Roald Dahl jest postacią o barwnym, wręcz niewiarygodnym życiorysie. Gorąco polecam Wam jego autoryzowaną biografię „Roald Dahl. Mistrz opowieści”. Dostępna jest tutaj: https://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Roald-Dahl-Mistrz-opowiesci/7530

Ten ekscentryczny pisarz nie tylko ksiażek dla dzieci stworzył m.in. scenariusz do filmu o Bondzie i erotyczne opowiadania dla dorosłych dla „Playboya”. Był człowiekiem o wyjątkowym poczuciu humoru, sypiał z najpiękniejszymi i najbogatszymi kobietami świata, jako… szpieg! Jadał lunche u Roosevelta, przyjaźnił się z milionerami i kochał hazard.

Dziś chciałabym pokazać Wam bliżej jego trzy najbardziej znane opowiadania dla dzieci, które zostały na nowo przetłumaczone i wydane przez wydawnictwo Znak Emotikon.

Charlie i fabryka czekolady

Myślę, że tej książki nie trzeba zbytnio reklamować, bo dzięki jej ekranizacji z Johnnym Deppem, jako Williem Wonką ponownie stała się bestsellerem na całym świecie.

Zobacz na stronie wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/ksiazka/charlie-i-fabryka-czekolady-lektura-z-opracowaniem-roald-dahl-163775

Charlie jest biednym chłopcem, który znajduje jeden ze złotych biletów, które umożliwiają mu wejście do niezwykłej fabryki czekolady. Od tej chwili jego życie zmieni się na zawsze.

Charlie i Wielka Szklana Winda

Kontynuacja przygód Charliego, który wraz z Williem Wonką i swoją rodziną zostaje wystrzelony w szklanej windzie na orbitę! Kosmiczne przygody pełne humoru i bohaterów, których znamy z poprzedniej części.

Zobacz na stronie wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/ksiazka/charlie-i-wielka-szklana-winda-lektura-z-opracowaniem-roald-dahl-163776

Jedną z przygód, które spotykają Charliego podczas tej wyprawy jest zażycie przez dziadków i babcie witamin Wonka-Vita, które dały zaskakujący i dość niespodziewany efekt.

Państwo Burakowie i inne historie

Możecie kojarzyć tę książkę pod jej dawnym tytułem, czyli „Państwo Głuptakowie”. Są obrzydliwi i naprawdę wstętni, bo mają okropne charaktery.

Zobacz na stronie wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/ksiazka/panstwo-burakowie-i-inne-historie-roald-dahl-163779

Uwielbiają robić sobie nawzajem złośliwe żarty, łapać niewinne ptaki i małpy. Na całe szczęście już niedługo pozostaną bezkarni! W końcu dostaną zasłużoną nauczkę.

W tej książce znajduje się też opowiadanie „Uki fla”, czyli historia pewnej starszej pary i mnóstwa… żółwi. Pan Żwawik, Pani Sreberko i Alfik są początkiem bardzo zabawnej historii.

Inne opowiadania Roalda Dahla, które ukazały się nakładem wydawnictwa Znak Emotikon to:

  • Fantastyczny Pan Lis
  • BFG
  • Matylda
  • Przeogromny krokodyl i inne zwierzęta
  • Cudowne lekarstwo George’a
  • Billy i Miniputki
  • Wiedźmy
  • Danny, mistrz świata
  • James i ogromna brzoskwinia

Za przekazanie książek do recenzji serdecznie dziękujemy wydawnictwu Znak emotikon

Leave a Reply